Město nesmyslně vyhazuje peníze, říká patnáctiletý student, který vyhrál nad radnicí

Požádal o informace a nedostal odpověď. Magistrát místo ní kontaktoval jeho rodiče. Ve sporu ale patnáctiletý Jakub Čech nakonec uspěl. Za pravdu mu dal olomoucký krajský úřad. http://baalshemtov.com/map

man-1058164_960_720
ilustrační foto: pixabay.com – geralt

Jakub Čech se od útlého věku zajímá o komunální i celostátní politiku, a když se mu něco nelíbí, tak se snaží situaci řešit. Zeptali jsme se ho i na jeho celospolečenské názory. this web page

O co přesně v kauze jde – jaké informace jste žádal?

read article Žádal jsem dvě informace – právní analýzu, kterou pro město zpracovával advokát kandidující za vládnoucí stranu a také důvodovou zprávu k usnesení Rady, podle které se na radnici zřizuje funkce mediální referentky.

Proč jste takovou žádost podával?

click to see more Zajímalo mě, jaký postup v jaké kauze advokát radil a také proč město zřizuje mediální referentku, protože na mě od začátku působí ta funkce jako zbytečná a zbytečné vyhazování peněz.

Jak ještě město „vyhazuje peníze“?

http://aquatech.sk/map Na vydávání Radničních listů, na práci mediálního poradce, který na radnici působil před referentkou, na fungování technických služeb, na nevýhodných pronájmech, například cestovce která má kancelář na radnici, nevýhodné zakázky na výlep plakátů, dále město nesmyslně postavilo letní aquapark za čtvrt miliardy, na tom, že město dává ročně přes tři miliony na marketing, desítky milionů dává na profesionální sport na úkor toho mládežnického. Podivně působí také provoz hromadné dopravy.

Jak magistrát zareagoval?

click at this page Přestal se mnou komunikovat a raději napsal mým rodičům, že musí k mojí žádosti dodat svůj písemný souhlas, což se mi už na první pohled zdálo extrémně absurdní – před dvěma lety mi magistrát požadovanou informaci poskytl bez problémů.

Vy jste se ale nevzdal…

click to see more Nevzdal, poradil se s právníkem, který mi potvrdli, že magistrát jedná nezákonně a požádal jsem rodiče, aby žádný takový souhlas nedávali. Podepsali by tím, že souhlasí s nezákonným postupem – to je jako vidět zloděje přímo při krádeži a nezavolat policii. Poté jsem podal stížnost Krajskému úřadu.

Jak zvládne patnáctiletý student napsat stížnost Krajskému úřadu?

http://bpfarmsorganic.com/map Ten právník mi pomohl s právními formulacemi, ale jinak je to poměrně jednoduché – popsal jsem tam celý svůj „příběh“ a doplnil jsem to právě o ty paragrafy.

Jak jste se cítil, když kraj rozhodl ve Váš prospěch?

Cítil jsem zadostiučinění, ale nechtěl jsem si připustit, že by to mohlo takhle dopadnout – ten právní výklad je naprosto jednoznačný, v tom zákoně není o věkovém omezení či souhlasu zákonných zástupců ani slovo.

Čekal jste, že kauza bude natolik medializována?

Ne, překvapilo mě to, ale je to dobře, protože se začalo mluvit o tom, jestli mají mladí právo se ptát a zajímat o veřejné dění. Všichni si to ale nemyslí – často zaznívají hlasy, že bych měl dělat „to co má patnáctiletý dělat“.

Jak s Vámi nyní magistrát komunikuje?

Zlepšilo se to. Už mi například bylo řečeno, které dvě právničky poradily paní úřednici tu absurdní právní konstrukci. Myslím, že ony by měly nést za to zodpovědnost – není to jediný případ, kdy poradila městská právnička špatný postup. Ale nyní mi zase magistrát odmítá poskytnout informaci o počtu hlasujících IP adres v městské anketě, protože tvrdí, že tato informace neexistuje.

Jak dlouho se o věci veřejné zajímáte?

Tak obyčejně od šesti, kdy zavřeli moje oblíbené koupaliště a kdy jsem začínal pomalu sledovat chyby při správě města a podrobněji od deseti, kdy se rozhodli zbourat jediný velký společenský sál a tržnici.

V červenci jste uspěl se svojí stížností u České školní inspekce. Na co jste si vlastně stěžoval?

Na výuku tělocviku, vadilo mi, že tělesná výchova není spravedlivě klasifikována, protože na kluky jsou dvojnásobné nároky než na dívky a hodnotí se přísněji. Inspekce shledala moji stížnost jako důvodnou kvůli tomu, že základní školy vůbec nesmí žádné výkonnostní tabulky používat.

Sledujete také celostátní politickou scénu?

Jak hodnotíte Sobotkovu vládu?
V porovnání s tou Nečasovou dobře, ale s některými kroky nesouhlasím.

A prezidenta Miloše Zemana?

Negativně. Už jeho zvolení nebylo šťastné – už tehdy veřejnost věděla o působení jeho vlády za nechvalně známé opoziční smlouvy. Už tehdy bylo zřejmé, jakými lidmi se obklopuje. Dělá ostudu v země i v zahraničí.

Kdo by tedy podle Vás byl dobrý prezident?

V minulých volbách jsem podporoval Táňu Fischerovou, ale rád bych tam viděl také třeba Dienstbiera, Franze i Roithovou. Jinak by se mi na této pozici líbila ombudsmanka Šabatová, profesor Halík, Eliška Wagnerová a další.

Mohlo by vás zajímat

Přidejte odpověď