Na co všechno si dát pozor pro správný chod počítače

V dnešní době internetu je počítač velice náchylný vůči různým útokům virů, nebezpečného softwaru a mnoho dalšího. V tomhle článku se podíváme na jednoduché postupy, jak se této hrozbě vyvarovat this web page.

keyboard-946114_960_720
ilustrační foto: pixabay.com – TBIT

Základní prevence proti virům

read article První hrozbou je zanesení počítače červem. Čím více věcí do počítače stahujeme, tím větší pravděpodobnost, že si ho zaneseme škodlivým virem. První prevencí je tedy minimalizovat stahování. Stahujte a instalujte pouze potřebné programy a data. Když už stahujte, snažte se vždy stahovat a instalovat od prověřených zdrojů. Instalujte software od oficiálních autorů produktu. Vyhněte se nelegálnímu stahování a nedůvěryhodným zdrojům.

see more Další prevencí je antivirový program. Ten je nutný nainstalovat hned po pořízení počítače. Antivirový program dělá spoustu činností. Jeho hlavní funkcí je projíždět počítač, hledat infikované soubory a ty zamykat a odstraňovat. Kromě toho ale také kontroluje všechny soubory, které začnete stahovat. Kontroluje také stránky, na které se připojíte. Jestliže identifikuje hrozbu, okamžitě Vás upozorní a pozastaví přenos dat. Právě proto je nutné mít takový program již od samého začátku.

Softwarové čištění počítače

this web page Kromě možnosti infikování Vašeho počítače jsou tu ale i další hrozby, které se často podceňují. Jednou z nich je zahlcení počítače daty. Data se ukládají na pevný disk. Pro jakékoli spuštění programu, hry, filmu a dalších dat musí počítač v této paměti hledat. Čím více dat pak v pevné paměti máme, tím náročnější je pro počítač načtení tohoto souboru.

http://cafp.ma/map Když pak v počítači máme veliké množství fotografií, filmů, programů a dalších souborů, můžeme náš počítač zahltit. Je tedy nutné všechny neaktivní soubory promazávat, likvidovat a počítač čistit. Kromě pevného disku ale můžeme zahltit i procesor nebo operační paměť počítače. To se zase může stát spuštěním velikého množství programů. Pamatujte na to, že spousta programů a aplikací běží skrytě na pozadí počítače. Tyto programy detekujete ve správci úloh. Některé procesy vůbec nepotřebujete a je nutné je čas od času vypnout.

Hardwarové čištění počítače

Na závěr bych chtěl také připomenout nutnou péči o hardware. Jakýkoli hardware se zanáší prachem a je nutné tento prach čas od času odstranit. Zde se dá použít spousta technik a postupů. Vždy se ale o těchto činnostech informujte, aby nedošlo k poškození některé z části počítače just click for source.

Mohlo by vás zajímat

Přidejte odpověď