Spočítejte si, se kterou politickou stranou sympatizujete

Jak zjistit, se kterou stranou mám podobné názory? Snadno, roku 2006 totiž Michal Škop a Kamil Gregor spustili první českou Volební kalkulačku. Jenom před prezidentskými volbami nasbíral jejich web přes jeden milion unikátních přístupů.

politika
ilustrační foto: pixabay.com – aitoff

Jak vlastně Volební kalkulačka funguje? Zobrazí se vám určitý názor, např. „Česká republika by měla přijmout euro“ a vy můžete odpovědět „ano“ či „ne“ nebo „nevím“. V případě odpovědi „nevím“ se vám tato otázka nebude započítávat do výpočtu názorové shody. Poté, co na všechny otázky odpovíte, se vám zobrazí přehled stran a procenta shody s vámi. Můžete si také rozkliknout, v čem se s danou stranou shodujete a v čem nikoliv.

Občanské sdružení Kohovolit.eu tyto kalkulačky připravuje ke každým volbám. Již teď se jeho pracovníci chystají na podzimní senátní a komunální volby, v nichž budou spolupracovat s aktivními občany ve městech a obcích.

Inventura hlasování

Kromě klasického předvolebního názorového testu existuje také inventura hlasování. „V ní si voliči mohou vyzkoušet hlasování o nejdůležitějších zákonech, které poslanci projednávali v uplynulém volebním období. Následně se dozví, kdo je nejlépe zastupoval,“ vysvětlil tvůrce projektu Michal Škop, který je vystudovaným matematikem. Jeho spolupracovník Kamil Gregor je politologem a datovým analytikem.

Každý pátý volič

Zatímco u nás se tento projekt slibně rozvíjí, v zahraničí, hlavně v západních evropských zemích, je běžný. Například v Nizozemsku si test vyzkouší přes dvě třetiny voličů. U nás, před prezidentskými volbami v roce 2013, to byl každý pátý volič.

Kontrola předvolebních slibů

Volební kalkulačka však plní další řadu funkcí. Funguje jako seznam slibů, občané jejich plnění mohou kontrolovat. Navíc snižuje dopad nastolování témat. Strany si musí udělat názory i na další témata a voliči často zjistí, že se stranou, která pořád mluví o jediné věci, jinak vůbec nesouhlasí.

Mohlo by vás zajímat

Přidejte odpověď