Spočítejte si, se kterou politickou stranou sympatizujete

Jak zjistit, se kterou stranou mám podobné názory? Snadno, roku 2006 totiž Michal Škop a Kamil Gregor spustili první českou Volební kalkulačku. Jenom před prezidentskými volbami nasbíral jejich web přes jeden milion unikátních přístupů.

politika
ilustrační foto: pixabay.com – aitoff

Jak vlastně Volební kalkulačka funguje? Zobrazí se vám určitý názor, např. „Česká republika by měla přijmout euro“ a vy můžete odpovědět „ano“ či „ne“ nebo „nevím“. V případě odpovědi „nevím“ se vám tato otázka nebude započítávat do výpočtu názorové shody. Poté, co na všechny otázky odpovíte, se vám zobrazí přehled stran a procenta shody s vámi. Můžete si také rozkliknout, v čem se s danou stranou shodujete a v čem nikoliv.

Občanské sdružení Kohovolit.eu tyto kalkulačky připravuje ke každým volbám. Již teď se jeho pracovníci chystají na podzimní senátní a komunální volby, v nichž budou spolupracovat s aktivními občany ve městech a obcích source.

Inventura hlasování

see more Kromě klasického předvolebního názorového testu existuje také inventura hlasování. „V ní si voliči mohou vyzkoušet hlasování o nejdůležitějších zákonech, které poslanci projednávali v uplynulém volebním období. Následně se dozví, kdo je nejlépe zastupoval,“ vysvětlil tvůrce projektu Michal Škop, který je vystudovaným matematikem. Jeho spolupracovník Kamil Gregor je politologem a datovým analytikem.

Každý pátý volič

Zatímco u nás se tento projekt slibně rozvíjí, v zahraničí, hlavně v západních evropských zemích, je běžný. Například v Nizozemsku si test vyzkouší přes dvě třetiny voličů. U nás, před prezidentskými volbami v roce 2013, to byl každý pátý volič http://saratogadressings.com/map.

Kontrola předvolebních slibů

Volební kalkulačka však plní další řadu funkcí. Funguje jako seznam slibů, občané jejich plnění mohou kontrolovat. Navíc snižuje dopad nastolování témat. Strany si musí udělat názory i na další témata a voliči často zjistí, že se stranou, která pořád mluví o jediné věci, jinak vůbec nesouhlasí check this out.

Mohlo by vás zajímat

Přidejte odpověď