aktualne
DomůPro ženyV jaké formě nejlépe přijímat hořčík?

V jaké formě nejlépe přijímat hořčík?

-

Hořčík patří mezi minerály, bez kterých se naše tělo rozhodně neobejde a jeho nedostatek nám může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Jak ho správně doplňovat?

Denně bychom měli přijmout 300 až 400 miligramů hořčíku, abychom pokryli základní potřebu těla. Je to však jen orientační údaj, protože potřeba tohoto minerálu je u každého individuální. Ovlivňuje ji mnoho faktorů, fyzické i psychické vytížení, nemoc, únava nebo životní prostředí. Negativní vliv má i špatný životní styl, konzumace sladkých jídel, přemíra tuků a alkohol, což může mít za následek snížené vstřebávání hořčíku. Do svého jídelníčku bychom tak měli zařadit potraviny, které hořčík obsahují, jako jsou ořechy, listová zelenina, luštěniny, ryby, kuřecí maso. banány či avokádo.

Zajistit hořčík v dostatečné dávce nám pomohou také výživové doplňky. U nich je vhodné zaměřit se především na složení. Naše tělo vstřebává nejlépe hořčík ve spojení s citráty, organickými kyselinami. Čistá hmotnost hořčíku, označovaná jako elementární hořčík, je proto velmi důležitým údajem, protože každá forma hořčíku je sloučeninou. U dicitrátu je podíl elementárního hořčíku vyšší, znamená to, že proto, abychom přijmuli stejné množství hořčíku, nám stačí méně produktu a jeho doplňování je tak efektivnější. Na to, že máme nedostatek hořčíku, nás tělo většinou upozorní nočními křečemi v nohách, což ale není jediný příznak. Objevit se mohou také únava, brnění svalů, podrážděnost, změny nálad nebo bolesti hlavy. Hořčík se totiž podílí na stovkách enzymatických reakcí, zajišťuje správné fungování nervového systému i svalů a ovlivňuje neurologické funkce. Pokud ho máme málo, naše tělo strádá a objevují se zdravotní problémy a různé nepříjemnosti.

Měli bychom dbát na dostatečné doplňování hořčíku a zdravý životní styl a nečekat na to, až nás v noci probudí křeče v nohách.

Must Read

- Reklama -PR článek