aktualne
DomůPro ženyRychle fit a hubená? Na toto si dejte pozor, intenzivní trénink umí...

Rychle fit a hubená? Na toto si dejte pozor, intenzivní trénink umí uškodit

-

Co má společného Nový rok, jaro, překonaný infarkt či životní jubileum? Jde o milníky, kdy si často dáváme předsevzetí, jak změníme svůj životní styl.

Ne vždy je prospěšné změnit odrazu vše najednou. Zatímco „odstavení“ od cigaret či obohacení stravy o zeleninu může proběhnout ihned a naše tělo se potěší, s fyzickou aktivitou to tak jednoduché není.

Určitě začněte. ale pomalu
Je úžasné, pokud jste se rozhodli začít hýbat. Pohyb je pro naše tělo absolutně klíčový, jsme něj stavění a bez něj se náš organismus velmi trápí.

Pozor však, pokud jste dosud deset let seděli a najednou si stanovíte dvouhodinový intenzivní trénink denně. Fyzickou aktivitu třeba dávkovat postupně. Totéž platí, pokud už máte nějaké onemocnění kardiovaskulárního systému.

Upozorňuje na to i American Heart Association (AHA) ve svém prohlášení. Varuje, že pokud jste předtím pravidelně necvičili nebo máte onemocnění srdce, náhlá intenzivní fyzická aktivita vás postaví do rizikové situace. Ohrožujete své zdraví vznikem kardiovaskulárních komplikací – například infarktem myokardu.

AHA proto zdůrazňuje význam postupného zvyšování fyzické aktivity u lidí se sedavým způsobem života. K intenzivnímu cvičení se propracujte po jednotlivých krocích.

V nedávné době několik výzkumů potvrdilo blahodárné účinky i krátkodobé a intenzivní fyzické aktivity. Lidé však nepočítají s kroky, které musí udělat, dokud se k velmi intenzivní cvičení dostanou.

Pohyb je lék – nepředávkujte se
Výzkumů potvrzujících celkový výrazný účinek cvičení je už tolik, že v některých zemích předepisují cvičení jako lék. Význam pohybu je nesporný a snahu zařadit ho do života lze jen podpořit.

V dnešní instantní době však občas zapomínáme na posloupnost a zdravou míru. Jako každým lékem, i tímto se v extrémních případech lze předávkovat.

Údaje říkají, že při intenzivním tréninku nejde o neobvyklý jev. Podle údajů z literatury se až 40% případů kardiovaskulárních komplikací objevilo u začátečníky v triatlonu.

Jak na to?
Nespoléhejte se na svou atletickou či gymnastickou minulost. Vaše kondice nemusí mít takovou dobrou paměť jako vy. Pokud jste pohyb několik let zanedbávali, nemůžete si nasadit trénink jako ve vrcholových časech své fyzické kondice.

Pokud chcete začít, zařaďte do svého programu nejprve procházky. Zpočátku stačí 30 minut, uvidíte, jak se budete cítit a zda to není příliš. Pokud to zvládáte, postupně navyšujte čas i tempo chůze, případně přidejte chůzi do kopce.

Užívejte si fyzickou aktivitu v každém počasí ve vhodném oblečení. Déšť není důvodem pro to, abyste zůstali doma. Pláštěnka je položkou, která váš rozpočet nezruinuje. Pokuste se chůzí nahradit všechny vaše přesuny – do práce, kostela či obchodu. Podvečerní procházku k tomu přidejte jako bonus.

Investice do vašeho zdraví se vám mnohonásobně vrátí. Nepřeceňujte své síly a dopracujte se ke zdraví a dobrému pocitu postupně.

Must Read

- Reklama -PR článek